Tip na výlet PAČLAVICE, PORNICE, LHOTA

  • vyvěšeno: 1. září 2017, Pátek

Tip na výlet PAČLAVICE, PORNICE, LHOTA:

Památky, významné stavby a zajímavosti:

Kostel sv. Martina, kulturní památka, Pačlavice
Socha Panny Marie Immaculaty na návsi, kulturní památka, Pačlavice
Zámek, č.p. 1, kulturní památka, Pačlavice
Socha sv. Anny, kulturní památka, Lhota

socha P. Marie Immaculaty - kulturní památka

Vícestupňová podnož nese vysoký trojboký podstavec, sestávající s mohutných volutových křídel a vnitřních, konkávně prohnutých a reliéfně zdobených ploch. Nasedající hmota ve formě oblak nese zeměkouli s postavou Panny Marie. Datace 1773.

Kvalitní pozdně barokní sochařská práce, datovaná i autorsky určená, která významným způsobem dotváří vzhled prostranství, do kterého je obrácena.

kostel sv. Martina - kulturní památka

Orientovaná jednolodní stavba půdorysu latinského kříže ze 17. století. Na západě hranolová věž, od níž vychází chodba ke kapli Panny Marie. Presbytář obdélný s půlkruhovým závěrem. Při presbytáři dvojice centrálních kaplí.

zámek - kulturní památka

Areál čtyřkřídlého patrového zámku, krytého valbovými střechami s dvojicí rizalitů na nárožích, situovaný v jižní části obce. Zámek vznikl přestavbou staršího objektu v 17. století, součástí je i barokní sousoší sv. Jana Nepomuckého s andílkem.

socha sv. Anny - kulturní památka

Na čtvercovém základě vztyčen mohutný, zvonovitě tvarovaný podstavec (novodobý z 20. století), na němž spočívá sousoší se sv. Annou, držící kolem ramen Pannu Marii. Pozdně barokní práce z poslední čtvrtiny 18. století.

Sochařská památka zřejmě z první poloviny 19. století, která výrazným způsobem dotváří prostor nad kapličkou tzv. zdravé vody.

Starší příspěvek
Tip na výlet LITENČICE, STRABENICE
Novější příspěvek
Tip na výlet MORKOVICE-SLÍŽANY