Kunkovice

Obec leží na západním okraji Kroměřížska ve výšce 309 m.n.m s katastrální rozlohou 712 ha. V současnosti má obec 50 obyvatel. Sousedí s katastrálním územím Lísky, Litenčice, Nítkovice a ze západní hranicí Vyškovska.

První písemná zpráva o obci je z r. 1131. Nejbližší železniční zastávka je v Brankovicích na trati Trenčanská Teplá-Brno. V dojížďkové vzdálenosti cca 6 km je také rychlostní komunikace R 50 Uherské Hradiště - Brno.

Stavební etapa obce se postupně stabilizovala v průběhu její dlouhé historie v údolí pod Kunkovickým lesem a to kolem potoka a cesty. V centru obce je pěkná náves s kostelíkem a základní občanskou vybaveností.

Nejvýznamnější památky: Větrný mlýn, Socha sv. Jana Nepomuckého a kříž u kaple.

Větrný mlýn

Zděný větrný mlýn holandského typu v Kunkovicích je jediný, který se zachoval na Kroměřížsku. Stojí asi 300 m severovýchodně od obce, na návětrné vyvýšenině, která dominuje okolí. Větrný mlýn je dnes v soukromém vlastnictví a postupně se jeho majitel snaží vylepšit jeho špatný stav. V roce 1978 byla provedena oprava střechy, zde bylo ještě možné spatřit části původního zařízení v podobě hřídele palečného kola s brzdou pro systém otáčivé střechy, tzv. stolici s letopočtem 1890, násypný koš, moučnici, mlýnský kámen a dřevěné schody do patra.

Kunkovický mlýn vznikl v 19. století. Je dvoupatrový, postaven na kruhovém půdorysu ze sušených cihel oplášťovaných pálenou cihlou. Původně otáčivá střecha je opatřena šindelovou krytinou. Nejstarší zmínky o větřáku se datují k roku 1875. V minulosti několikrát vyhořel a v roce 1890 byl důkladně opraven. Mlýn pracoval ještě v roce 1944, kdy jej vlastnil Edmund Molínek. Po druhé světové válce stihl kunkovický mlýn osud podobný mnoha jiným. Přes snahy památkové péče, v důsledku zanedbané údržby postupně chátral a snad jen zázrakem přečkal do současné doby. V současné době je mlýn z havarijního stavu zachráněn. Majitel podezdil a vyspravil obvodové zdivo. Také zabudoval okna a mlýn zateplil. Pokračuje ve stavebních prácích i uvnitř. Jak mi bylo sděleno majitel chce zachovat původní technické parametry stavby. Pracuje se již také na zhotovení vrtule.

Kunkovice

Aktuality

Mikroregionem Morkovsko na kole 26.5.2018

Mikroregionem Morkovsko na kole 26.5.2018

Společně za krásami Mikroregionu Morkovsko na kole 26. května 2018 Mikroreginem Morkovsko na kole letacek s mapkou a kontrolnimi...

Aktuality
PF 2018

PF 2018

         Krásné vánoce vám přeje mikroregion...

Aktuality
Výsledky voleb 2017, Poslanecká sněmovna ČR

Výsledky voleb 2017, Poslanecká sněmovna ČR

Výsledky voleb ve všech obcích Mikroregionu Morkovsko do poslanecké sněmovny parlamentu ČR  Vysledek voleb...

Aktuality
Tip na výlet KUNKOVICE

Tip na výlet KUNKOVICE

Tip na výlet KUNKOVICE: mlýn, socha sv. J. Nepomuckého Větrný mlýn - kulturní památka Větrný mlýn holandského typu z roku 1889 na návrší nad obcí....

Kunkovice